Pár dní pred vydaním

24.5.2012 som sa definitívne rozhodol, že ukončím nekonečné dorábanie a prerábanie textu rukopisu knihy, ktorú som s rôznou intenzitou písal niekoľko mesiacov, ba čo zavádzam, rokov. “S rôznou intenzitou” ešte raz zdôrazňujem, čo znamená, že prešli dni a týždne, keď som nenapísal ani slovo a naopak, občas som písal pár dní v jednom kuse. Povedal som si, že ak má mať celé toto úsilie reálne vyústenie a najmä zmysel, tak potrebujem spätnú väzbu od nejakej autority. Vybral som si vydavateľstvo, vybrovsoval adresu na Zuzanu Šeršeňovú (redaktorku vydavateľstva Slovart) a napísal tento mail:

Dobrý deň pani Šeršeňová, 

po zvážení rôznych možností, ktoré sa mi ponúkali v súvislosti s postúpením môjho rukopisu do ďalšej fázy jeho “životného cyklu”, som sa rozhodol, že Vás oslovím s jednoduchou otázkou: 

“Môžem Vám poslať časť rukopisu diela, ktoré v týchto dňoch dokončievam na posúdenie?”.Veľmi sa mi páčilo Vaše hosťovanie v relácii “Slová FM”. To je hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol osloviť práve Vás.

Rukopis nazývam “Triangel na Dunaji”. Na pozadí historických udalostí, ktoré sa v Bratislave a jej okolí udiali  počas štyroch mesiacov od novembra 1918 do konca februára 1919, opisujem príbehy štyroch mladých ľudí. Dvoch Slovákov, Maďara a Čecha. Hoci prežívajú rovnaké historické chvíle, každý z nich ich vníma ináč. Opísaním ich osudov sa snažím identifikovať príčiny mnohých problémov, ktoré dodnes v rôznej intenzite a forme zaťažujú našu spoločnosť, najmä z pohľadu vzťahov medzi Slovákmi, Maďarmi, ale v konečnom dôsledku aj Čechmi.

Volám sa Pavol Boroš, mám 47 rokov. Ak nepočítam tisíce strán, ktoré som za roky, čo pôsobím ako konzultant v oblasti manažmentu rôznych organizácií, napísal vo forme analýz a odporúčaní pre už takmer 150 klientov, tak som vo “vážnom” písaní úplný začiatočník. Zhodou rôznych okolností som našiel motiváciu a aj čas, aby som text, ktorý Vám touto cestou dávam do pozornosti, dostal do štádia, že už viac na ňom z môjho pohľadu nevylepším..

A som ochotný a schopný prijať akúkoľvek spätnú väzbu. Poslal by som Vám prvú časť, z troch celkových častí. Ostatné mám už tiež hotové, robím na nich ešte nejaké posledné úpravy. 

Ďakujem a ostávam s pozdravom

Pavol Boroš

 

O niekoľko dní kniha vyjde!

V predvečer vydania knihy “Tri brehy Dunaja” (tak sa napokon volá) chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa o tento počin zaslúžili.Možno sa Vám zdá, že rok a pol od tohto prvého mailu po vydanie knihy, je nekonečne dlhá doba. Ale nie je to tak! Každý len trochu súdne uvažujúci človek musí uznať, že vydať román “starému začínajúcemu autorovi”, ktorý pred tým nikdy nič nenapísal, to chce svoj čas.

Zuzane za to, že tomu celému “projektu” dala šancu a nestopla ho hneď v máji 2012!

Mne doteraz neznámemu pánovi, ktorému dala prvú časť románu prečítať, za to, že si v septembri vypýtal ďalšie dve časti!

A všetkým ostatným, ktorí počas ďalších mesiacov knižke pomohli na svet.

Tags:

About

View all posts by