Jedno polozabudnuté predvianočné výročie

od autora: | 14 mája, 2020

Pred 75 rokmi, 18. decembra 1938 boli v tzv. Slovenskej krajine v oklieštenom Československu voľby do Slovenského snemu, ktoré vyhrala HSĽS s viac ako 90% podporou obyvateľstva. Vyhrala ich preto tak presvedčivo, lebo: (1) počas predchádzajúcich troch mesiacov „pohltila“ všetky ostatné strany, (2) vyhlásila, že kto nehlasuje za HSĽS, tak nie je dobrý Slovák, (3) presadila, aby vznikli osobitné volebné miestnosti pre Čechov a pre Židov, (4) viedla veľmi ľúbivú a populistickú propagandu.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Jedinou formou nesúhlasu bolo „nevolenie“, na čo si dali ľudáci veľký pozor. Kto išiel za plentu, už nebol dobrý Slovák. Kto nešiel voliť vôbec, tak mu ľudáci a gardisti dali jasne najavo, že o ňom veľmi dobre vedia. Väčšina Čechov, ktorí ešte žili na Slovensku volila HSĽS, lebo sa nádejali, že nebudú musieť odísť „peši do Prahy“. Väčšina Židov volila HSĽS, lebo si mysleli, že si naklonia nových vládcov a vyhnú sa podobnému osudu, akému sa začiatkom novembra nevyhli nemeckí Židia. Ťažko sa z uvedených dôvodov dá dnes povedať, že koľkí naši pradedovia volili ľudákov z presvedčenia.
Kto sa nevie poučiť zo svojej minulosti, tak opakuje stále dookola tie isté chyby. Nevpustenie Mikuláša samozvanými strážcami na rokovanie BB „snemu“ s týmto doteraz napísaným textom našťastie nesúvisí. …
Nesúvisí a hotovo! …
Určite nie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *