Ako sa treba zachovať v situácii, keď sused púšťa hudbu tak nahlas, že sa batoľa mrví a krúti a budí

od autora: | 13 mája, 2020

Ako sa treba zachovať v situácii, keď sused púšťa hudbu tak nahlas, že sa batoľa mrví a krúti a budí, pritom  je ešte len deväť hodín, do úradmi stanoveného času nočného pokoja je stále hodina času, sused teda nerobí nič protizákonné, len sa správa necitlivo a ako obyčajný grobian?

fullsizeoutput_14a7

Ja som sa zachoval nasledovne:

Po hodine trpezlivého čakania na ticho som sa rozhodol, že urobím to, čo mi kázala moja slušná výchova, dostal som sa do vedľajšieho vchodu, zaklopal som na susedove dvere, vysvetlil našu situáciu a slušne ho poprosil … Sused sa okúňal, vyhováral, logicky argumentoval, že je len deväť hodín. Ja som ho ešte raz poprosil, on sľúbil, že stíši. Odchádzal som od jeho bytu s pocitom, že predsa len dobrým slovom sa dajú vyriešiť všetky problémy, že aj na tej Ukrajine hádam chýba len to dobré slovo a …

… vo vchodových dverách som stretol druhého suseda, ktorý rozzúrený trielil k dverám bytu nášho hudbu zbožňujúceho spoločného suseda. Zostal som zvedavý, čo sa teraz bude diať. Druhý sused medzitým kopal do dverí, tie sa prudko otvorili a nasledovala na môj vkus ostrá a nechutná výmena názorov.Náš hudobný maniak, zjavne vytočený z toho, čo sa dialo,povedal v záplave ďalších viet aj tú osudnú:

„Čo sa vám dnes porobilo, pred chvíľou tu bol ….. a teraz zase Vy! Choďte všetci do ….. Do desiatej si môžem ……. vo vlastnom byte robiť čo chcem, môžem sa ……………….. na vaše deti!“

Ten druhý sused, ktorý bol pôvodne oveľa nahnevanejší a ostrejší, ako ja, ten, ktorý pred minútou kopal do dverí, tak tento sused mal čo robiť, aby ma utíšil a zastavil. Zo mňa vytryskla taká dávka jedu, agresie, zle tlmenej zúrivosti, že som sa sám čudoval, kde sa to v mne vzalo! Netušil som, že dokážem byť až tak agresívny a útočný, hašterivý, zádrapčivý a v neposlednom rade aj vulgárny! Stačilo už naozaj málo a boli by sme sa pobili!

Hudobný nadšenec napokon ustúpil a hudbu vypol.

„Vyhral som“, ale na počudovanie som potom dlho sedel na gauči a rozmýšľal, že prečo mám z toho víťazstva tak nepríjemný pocit. Áno, až som sa chvíľu hnusil sám sebe, že som tak zareagoval!

Dajú sa ale podobné situácie zvládnuť s humorom a nadhľadom? Ako sa má človek zachovať, keď je konfrontovaný s takýmto prejavom netolerancie a schválnosti?Mal som byť tým „múdrejším, ktorý ustúpi“ a za dveramisvojho bytu potom ticho zúriť a znášať svojvôľu arogantnej kvázi moci a plač prebudeného batoľaťa?

Asi mi odpoviete, že nie. A možno, že som sa zachoval správne.

Ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *